Ajurvédske lekárstvo zahŕňa vo svojej praxi dve rôzne poňatia zdravotnej starostlivosti. Prvá z nich je aktívna domáca terapia šamana zameraná na harmonizáciu psychosomatických funkcií, prečistenie organizmu a posilnenie imunity. Tento druh liečby zmierňuje príznaky a odstraňuje príčiny ochorenia v ich počiatočných štádiách na základe ustanovení rovnováhy troch biologických energií (dóš), zdravého fungovania siedmich telesných tkanív (dhátus), pravidelného vylučovania odpadových toxických látok (áma) a harmonického metabolizmu alebo tráviaceho ohňa (agni) . Druhý spôsob ajurvédskej liečby potom predstavuje klinická starostlivosť šódhana, ktorá prebieha pod skúseným dozorom ajurvédskeho lekára. Dočítajte sa viac o Terapeutických metódach ajurvédskej medicíny.
Pre koho je domáca terapia šamana vhodná?
Domáca zdravotná terapia šamana je najvhodnejšia pre väčšinu bežne pracujúcich zamestnaných ľudí, ktorí sú každodenne vystavení zodpovedajúcemu napätiu a stresu. Delí sa na sedem očistných metód, ktoré sa aplikujú podľa individuálnych potrieb za využitia bylinných odvarov (kvatha) a elixírov (avaleha), rozomletých bylín (churna), tinktúr a sirupov (asáva & arišta), tabliet (guti-vati), olejov ( taila), balzamov (guggul) a mastí (lepa):
-
povzbudenie tráviaceho ohňa (dípana)
-
očista a detoxikácia (páčana)
-
pôst (kšut-nigraha)
-
regulácia tekutín (trut-nigraha)
-
fyzická aktivita, cvičenie, joga a meditácia (vjájama)
-
terapia teplom a žiarou slnka (átapa-séva) alebo vystavovanie sa mesačnému svitu vo fáze dorastania alebo splnu (čandra-séva)
-
osvieženie čerstvým vzduchom a dychové cvičenia (maruta-séva)
Viac sa dočítate v článku 7 krokov detoxikácie podľa domácej ajurvédskej terapie šamana.