
Existuje rad metód, ako na jar očistiť organizmus, osviežiť myseľ a nabrať novú silu a energiu. Ajurvéda ponúka jednoduchú domácu terapiu zvanú „šamana“, ktorá je vhodná pre väčšinu bežne pracujúcich zamestnaných ľudí každodenne vystavených zodpovedajúcemu napätiu a stresu.
V tomto článku nájdete jednoduchý návod na domácu detoxikačnú kúru, ktorú si každý môže prispôsobiť svojim možnostiam a potrebám spolu s odporúčaním vhodných ajurvédskych bylín a doplnkov.
Aktívna domáca starostlivosť šamana je zameraná na harmonizáciu telesných a duševných funkcií, prečistenie organizmu a posilnenie imunity. Je postavená na 4 hlavných princípoch zdravého fungovania tela, kedy:
- navracia rovnováhu troch biologických energií (dóš) a tým zmierňuje príznaky a odstraňuje príčiny ochorenia v ich počiatočných štádiách,
- podporuje zdravé fungovanie a výživu siedmich telesných tkanív (dhátus), tj. plazma, krv, svalstvo, tuk, kosti a kĺby, nervové a reprodukčné tkanivo,
- zabezpečuje pravidelné vylučovanie odpadových toxických látok (áma),
- obnovuje harmonický metabolizmus čiže zdravý tráviaci oheň (agni).
Toxíny - odkiaľ sa berú a čo spôsobujú
Cieľom šamany je predovšetkým zbaviť telo toxínov pochádzajúcich z tzv. nahromadenej ámy (odpadových produktov), ktoré sa vplyvom nedostatočnej sily tráviaceho ohňa (agni) hromadia a stagnujú ako nestrávené zvyšky potravy v črevách, zaťažujú pečeň a zažívanie, dostávajú sa do krvi a krvným obehom do celého tela. Tak môžu spôsobiť aj potravinové alebo peľovej alergie a problémy s ekzémami a vyrážkami. Vplyvom znečistenia hrubého čreva dochádza tiež k zlému vstrebávaniu živín, ktorým môžu trpieť aj kosti a kĺby.
Na psychickej úrovni dochádza vďaka nahromadenému stresu a hektickému spôsobu života k vytváraniu psychických toxínov, ktoré sa usadzujú v pečeni a žlčníku a spôsobujú negatívne emócie v podobe nervozity, zlosti, hnevu, nepriateľstva, strachu, úzkosti a neistoty. Na základe nahromadených toxínov a nedostatočného prúdenia životnej energie sa potom môžeme cítiť unavení a bez života.
Príznaky nadmerného množstva toxínov v organizme:
- nedostatok energie, pocit ťažkosti, letargia, únava, slabosť, lenivosť
- depresia, bolesť hlavy, nepokoj, podráždenosť, nesústredenosť
- poruchy trávenia, žalúdočné a črevné ťažkosti, plynatosť, zápcha, zvýšená tvorba slín, povlak na jazyku, pachuť v ústach, znížený apetít
- kožné a plesňové ochorenia, alergie, oslabená funkcia pečene, zvýšená teplota
- zvýšená hladina cukru v krvi, nadváha, opuchy, ateroskleróza, reumatoidná artritída, dna, močové a žlčníkové kamene
7 očistných ajurvédskych metód, ktoré môžete skúsiť doma a v prírode
Tu je 7 jednoduchých terapií, ktoré možno vykonávať v každodennom režime a pracovnom vyťažení. Nemusíte začleniť všetky naraz, začnite tým, čo zvládnete. Odporúčame nasledovať po dobu 1 mesiaca.
1. Dipana - povzbuďte svoj tráviaci oheň
Užívaním správnych bylín a korení možno povzbudiť tráviaci oheň, ktorý toxíny v zažívacom trakte jednoducho spáli. Tým sú čierne, dlhé a kajenské korenie, sušený zázvor, horčičné semienko, kardamón, rasca, koriander, bazalka alebo fenikel. Jednoducho si ich pridávajte do jedla alebo užívajte prírodné doplnky stravy, ktoré podporujú trávenie.
Tip: Pite teplé nápoje a vyhnite sa studeným tekutinám, ktoré oslabujú tráviaci oheň. Počas jedla pite len malé množstvo teplých tekutín.
Náš tip: Chyawanprash, Annaprash, Guduchi, horúci nápoj Amalaki natural alebo so zázvorom
2. Páčana- očista a detoxikácia
Okrem pôstu (viď nižšie), môže detoxikácia efektívne prebiehať za užívania vhodných prírodných doplnkov a tiež vedome prispôsobenej stravy - čokoľvek zjeme, pôsobí na telo ako liek alebo naopak. Ajurvéda rozlišuje tri psychosomatické konštitúcie (vata, pitta, kapha), ktorých originálny pomer v každom ľudskom tele určuje, ako by sme mali upraviť svoje stravovanie.
Sladká, slaná alebo kyslá chuť zvyšuje tvorbu toxínov, pálivá a horká ju znižujú. Prispôsobte svoj jedálniček a jedzte vegetariánsku stravu bohatú na čerstvú zeleninu, dočasne môžete vyskúšať aj raw stravu a zeleninové šťavy (napr. zo špenátu, petržlenu, zeleru). Výhonky alfalfa, slnečnicové semienka, pohánka, pšenica, ryža a jačmeň obsahujú špeciálne enzýmy, ktoré trávia ámu. Vynechajte ťažké mastné pokrmy, pečivo z bielej múky, biely cukor a mliečne produkty, ktoré zahlieňujú. Prípadne si do nich pridajte štipku zázvoru alebo kardamónu. Vyhýbajte sa chladeným nápojom, ktoré podporujú vytváranie toxínov a pite najlepšie teplé bylinné čaje a čistú pramenitú vodu.
Tip: Uvarte si Kičrí - harmonizujúci pokrm z basmati ryže, červenej šošovice a správneho korenia
Účinnú detoxikáciu, ktorá prebieha najmä na úrovni hrubého a tenkého čreva, žalúdka, pečene, lymfy a krvi, najlepšie naštartujú a podporia osvedčené bylinné doplnky stravy, ktoré sa tradične podľa ajurvédy rozdeľujú do niekoľkých skupín: bylinné odvary (kvatha) a elixíry (avaleha), rozomleté byliny (čurna), tinktúry a sirupy (asáva & arišta), tablety (guti-vati), oleje (taila), balzamy (guggul) a masti (lepa).
Najznámejším ajurvédskym prípravkom pre detoxikáciu črevného traktu je triphala- legendárna zmes troch bylín amalaki, haritaki a bibhitaki k dostaniu v tabletkách, prášku alebo ajurvédskeho čaju. Detoxikácii pečene napomáha horká chuť a ajurvédska bylina kalamegha, prekyslený žalúdok čistí guduchi tzv. „nektár nesmrteľnosti“ a nimba je ajurvédsky osvedčený čistič krvi.
Tip: Každé ráno začnite pohárom teplej vody s citrónom a očistite si povlak z jazyka.
Tip: Počas detoxikácie jedzte len zeleninové polievky a šaláty.
Tip: Doprajte telu horkú chuť, ktorá podporuje trávenie a očistu pečene.
Tip: Pite teplú vodu alebo bylinné čaje, aby sa toxické látky mohli rýchlejšie vyplaviť z tela.
Tip: Podporte detoxikáciu žalúdočného a črevného traktu pitím vhodných bylinných čajov.
Tip: Nejedzte po 18h večer a čistiace prípravky užívajte ráno nalačno a večer 2 hodiny po jedle.
Náš tip: kvatha - čaj Triphala, Kalamegha, Nagara, horúci nápoj Amalaki kurkuma alebo Amalaki mladý jačmeň, avaleha - elixír Purishaprash, Rasaprash, Raktaprash
3. Kšut – pôst
Jedným zo spôsobov celkovej detoxikácie organizmu je krátkodobý pôst (nie dlhodobé hladovanie), ktorý prečisťuje tráviaci systém, uvoľňuje dýchacie cesty, rozjasňuje myseľ a pozdvihuje duševné vedomie. Za minimálne trvanie ajurvédskeho pôstu je považovaná doba 5 dní, počas ktorej dôjde k prečisteniu prvého telesného tkaniva (plazma). Každý však musí posúdiť, či na to má vhodnú fyzickú a duševnú konštitúciu. Napríklad pre ľudí typu váta stačí 3-5 dní a v niektorých prípadoch sa pôst neodporúča vôbec. Pre ľudí typu pitta je ideálnych 5-7 a ľudia typu kapha znesú pokojne 7-10 dní.
Tip: Ak je pre vás niekoľkodňový pôst príliš náročný, účinný je tiež celodenný nedeľný pôst raz týždenne v priebehu 1-3 mesiacov, kedy najvhodnejším nápojom je len čistá voda ohriata na teplotu ľudského tela.
4. Trit - regulácia tekutín
To platí predovšetkým v prípadoch, keď má telo sklon k obezite, opuchom a zadržiavaniu vody. Pre správnu funkciu ľudského tela je úplne zásadné, aby dokázalo udržať určitú stálosť objemu vody, osmotického tlaku a rovnováhu kyslého či zásaditého prostredia v organizme. Množstvo vody u dospelých ľudí tvorí 55-60% hmotnosti tela. Ženy majú v organizme menší podiel vody ako muži, pretože majú vyšší podiel tuku v tele a práve tak to platí pre ľudí s nadváhou či obezitou. Tiež malé deti a tehotné ženy majú zvýšený podiel obsahu vody. V starobe sa potom podiel vody na hmotnosti tela znižuje a dochádza k postupnému
5. Vjájama - fyzická aktivita, cvičenie a joga
Športové aktivity pomáhajú rozprúdiť krvný obeh, naštartovať metabolizmus a tým aj detoxikačný proces, kedy sa z tela odvádzajú odpadové látky prostredníctvom potu. Tiež naša myseľ sa zbaví prebytočných myšlienok, starostí a napätia. Udržiavať telo v kondícii je nevyhnutnou súčasťou psychického i fyzického zdravia.
Tip: Športujte a bežte sa ráno alebo večer prebehnúť.
6. Átapa - terapia teplom a žiarou slnka
Slnečný svit je liečivý, predovšetkým po dlhom období zimy s krátkou dobou denného svetla. Slnečné lúče v kontakte s ľudskou pokožkou pomáhajú tvorbe vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre udržanie hladiny vápnika a fosforu v krvi a tiež pre fungovanie svalov, tvorbe kostí, mozgovej činnosti a imunitného systému.
Tip: Pozerajte sa 5 minút do ranného slnka, zlepšuje to zrak.
7. Marut - osvieženie čerstvým vzduchom a dychové cvičenia
Každý dych prináša do tela životnú energiu čiže pránu. Nadychujte sa zhlboka až do stredu hrude a pomaly vydychujte. Cíťte, že vami prúdi rieka čistej energie a s výdychom odchádza všetko, čo vo svojom systéme nepotrebujete. Vedomé dýchanie je dôležitým nástrojom na upokojenie a harmonizáciu tela a mysle. Najlepšie sa precvičuje pri joge a relaxačných a meditačných technikách. S pokojnou mysľou prichádza do tela viac harmónie a spokojnosti.
Tip: Precvičujte vedomý nádych a vedomý výdych každý deň po dobu 5 min.
Pravidelná detoxikácia organizmu je jednou z hlavných ajurvédskych metód, ako si uchovať pevné zdravie a žiť plnohodnotný život. Nie nadarmo je ajurvéda „veda o živote“ a dlhovekosti, a okrem očistných terapií ponúka aj revitalizačné a omladzovacie, regeneračné a relaxačné kúry.
Na záver už zostáva len uviesť pekný citát a pripomenúť, že starostlivosť o telo nie je samoúčelná, ale slovami príslovia „v zdravom tele zdravý duch“, ide predovšetkým o toho „ducha“.