Nachádzate sa tu

Ochrana zdravia a posilnenie imunity

Nasledujúce pokyny a preventívne opatrenia na ochranu zdravia a posilnenie imunity sú vypracované na základe odporúčaní ajurvédskych expertov z Inštitútu ajurvédskej medicíny na Tribuvhanovej univerzite v Káthmandú a známych ajurvédskych lekárov v Indii.

V nadväznosti na prebiehajúcu celosvetovú pandémiu je užitočné prijať preventívne opatrenia vedúce k posilneniu prirodzenej obranyschopnosti organizmu s osobitným zreteľom na zdravie dýchacích ciest. Ako je známe, prevencia je vždy lepšia ako liečba, a preto je v súčasnej dobe hlavnou úlohou každého človeka maximálne podporiť činnosť svojho imunitného systému, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pre udržanie optimálneho zdravia. Ajurvéda ako "veda o živote" pracuje s hlbokou znalosťou zdraviu prospešných rastlín a ich mnohostranného užívania. Nižšie uvedené odporúčania majú oporu ako v klasických písmach ajurvédskej literatúry, tak aj v moderných vedeckých publikáciách.

Upozornenie: nižšie uvedené odporúčania a prípravky nie sú liekom na COVID-19.

1) Domáca starostlivosť o zdravie a preventívne opatrenia na posilnenie imunity

Všeobecné odporúčania:

 • Praktizujte pravidelne každý deň ráno a večer dychové cvičenia a meditáciu po dobu 5-10 minút. Z hľadiska ajurvédskej medicíny je sila imunitného systému založená predovšetkým na optimálnej funkcii troch životných síl - prána, tédžas a ódžas. Prána predstavuje životnú energiu, ktorá pri uvedomelom nádychu a výdychu okysličuje tkanivá, podporuje harmonický metabolizmus a pomáha upokojiť myšlienky aj emócie. Tédžas je horiaci plameň vnútorného svetla, tepla, trávenia, metabolizmu a bunkovej inteligencie. Je vo svojej podstate dynamickou energiou pochádzajúcou z tepelne upravenej stravy. Ódžas je potom výslednou substanciou, ktorá vzniká v priebehu biosyntézy v každom zo siedmich telesných tkanív a zodpovedá za celkovú vitalitu, silu, odolnosť a imunitu organizmu. Prirodzený rozvoj ódžasu je posilňovaný meditáciou, ktorá prebieha v súčinnosti vedomého pozorovania dychu* a bdelej koncentrácie na prítomnosť životnej energie v strede hrude. 

* Dýchajte veľmi pomaly a ticho - tak, že keby vám niekto k nosu priložil tenkú niť, ani by sa nepohla. A keď vydychujete, pokúste sa vydychovať ešte pomalšie, než ste sa nadychovali. 

 • Pite 2-3 litre teplej vody s citrónom v priebehu celého dňa. Zmiešajte 1 lyžičku citrónovej šťavy na 1 šálku vody. Toto je jednoduchá domáca prevencia na očistu hrdla a tráviaceho systému.
 • Užívajte nasledujúce koreniny v každodennej strave: kurkuma, rasca, koriander a cesnak.

Odporúčané ajurvédske prípravky:

 • Užívajte pravidelne bylinný elixír CHYAWANPRASH a ovocný plod AMALAKI.
 • Majte pravidelný pitný režim AMALAKI nápoje s ASHWAGANDHOU, ZÁZVOROM alebo KURKUMOU. V prípade nápojov zalejte jemne namletú zmes teplou vodou, pridajte lyžičku medu, dobre rozmiešajte a vypite celý obsah.
 • Užívajte preventívne čaj TULSI a DALCHINI na ochranu dýchacích ciest. Ajurvédske zmesi bylín nechajte vždy 3-5 minút povariť.

Odporúčané ajurvédske očistné metódy:

 • "Nasya" - pravidelne aplikujte sezamový alebo kokosový olej do oboch nosných dierok po rannej a večernej hygiene. Aplikujte v ľahu so zaklonenou hlavou 5 kvapiek oleja a nechajte prejsť nosnou dutinou. Očista nosnej dutiny prospieva dobrému zdraviu a posilňuje životnú energiu alebo "pránu". Pravidelný rytmus dychu je dôležitým nástrojom na vedomé ovládanie našich myšlienok i emócií a prináša psychosomatickú rovnováhu, ktorá posilňuje životné funkcie organizmu.
 • "Kavala" - vyplachujte ústnu dutinu sezamovým alebo kokosovým olejom ráno a večer pred čistením zubov. Prevaľujte v ústach polievkovú lyžicu oleja po dobu 3 minút a potom vypľujte. Na záver vypláchnite ústa teplou vodou. Očista úst prospieva zdraviu zubov a odstraňuje toxíny, nečistoty a nepríjemnú chuť z celej oblasti ústnej dutiny.
 • "Dhoopana" - vykonávajte očistu ovzdušia vo vnútorných priestoroch na základe užívania bylinných a vonných zmesí a tiež dbajte na prísun čerstvého vzduchu.

2) Aplikácia pri karanténe alebo izolácii

Odporúčané ajurvédske prípravky:

 • Užívajte 0,5 litra čaju MANJISHTA ráno a večer. V priebehu dňa šálku (250ml) čaju TULSI, DALCHINI, KATPHALA a NAGARA. Ajurvédske zmesi bylín nechajte vždy 3-5 minút povariť.
 • Užívajte lyžičku bylinného elixíru PRANAPRASH alebo CHYAWANPRASH trikrát denne (ráno, popoludní a večer).
 • Užívajte AMALAKI nápoj ZÁZVOR alebo AMALAKI nápoj KURKUMA. V prípade nápojov zalejte jemne namletú zmes teplou vodou, pridajte lyžičku medu, vytlačte šťavu z 1/4 citróna, dobre rozmiešajte a vypite celý obsah.

Odporúčané ajurvédske procedúry:

 • Inhalujte čaj DALCHINI na uvoľnenie dýchacích ciest a nosových dutín. Vykonávajte ráno a večer.
 • Kloktajte odvar z klinčekov alebo čaj PRANA. Samotný klinček alebo čajová zmes bylín má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť upokojiť bolesť v hrdle. Ajurvédsku zmes bylín nechajte vždy 5 minút povariť.
 • Kloktajte teplú vodou so soľou. Vykonávajte 3-6krát v priebehu dňa. Niektoré štúdie ukázali, že kloktanie teplej vody so soľou niekoľko krát denne môže pomôcť znížiť opuch hrdla, uvoľniť hlien a odplaviť dráždivé baktérie. Lekári všeobecne odporúčajú rozpustenie pol lyžičky soli v jednej šálke vody.

3) Starostlivosť o zdravie po ukončení karantény alebo izolácie

Obecný popis:

Podľa ajurvédskej medicíny sú chuť a čuch spojené s pravou a ľavou pľúcnou cievou. Pokiaľ je ich funkcia narušená, potom môže dochádzať k dočasnej strate chuti a čuchu. Kvalita chuťového a čuchového vnemu je tiež spojená s trávením. V prípade, že je činnosť trávenia oslabená, dochádza k nepravidelnému metabolizmu, ktorý môže spôsobovať poruchy chuti a čuchu. Čuch je najmä prepojený s tráviacim traktom. Pokiaľ máme znečistené hrubé črevo potom ochabuje jeho vnímanie. Chuťové vnímanie je zase zároveň prepojené s dostatočnou hydratáciou organizmu. Pokiaľ je človek dehydrovaný, potom vnímanie chutí ochabuje. V súhrne je všetkých päť našich zmyslov (zrak, sluch, čuch, hmat a chuť) súčasťou nervového tkaniva (madždžá dhátu), ktoré je prenášačom zmyslových podnetov a motorických reakcií z periférnych orgánov do centrálnej nervovej sústavy v mozgu.

Odporúčané ajurvédske prípravky:

Pri pretrvávaní individuálnych príznakov užívajte uvedené prípravky v súlade s ich prípravou.

Prihlásenie k odberu ajurvédskeho žurnálu a noviniek

Údaje vyplnené pri tejto registrácii spracovávame podľa podmienok spracúvania osobných údajov. Z odberu noviniek sa môžete kedykoľvek odhlásiť kliknutím na tlačidlo odhlásiť či aktualizovať svoje nastavenia v spodnej časti e-mailu. Viac informácií o ochrane osobných údajov nájdete na našich stránkach www.everest-ayurveda.sk.