Ajurvédska medicína v sebe zahŕňa ako určenie správnej diagnózy, tak aj stanovenie vhodného liečebného postupu (čikitsa) na uzdravenie fyzického tela, mysle a vedomia.
Najprv je potrebné zistiť vrodenú individuálnu konštitúciu človeka (prakrti), následne určiť aktuálny stav nerovnováhy jednotlivých dóš (vikrti), odhaliť príčinu ich vychýlenia v podobe narušeného zdravotného stavu či choroby a potom stanoviť adekvátny postup na nápravu. Základným predpokladom úspešnej liečby je najprv stanoviť vhodný denný režim (dináčarja) a potom zvoliť medzi dvoma metódami, a to buď domácou upokojujúcou terapiou šamana, alebo očistnou klinickou terapiou šódhana pod vedením ajurvédskeho lekára. Pre uchovanie konštitučnej rovnováhy a dobrého zdravia je potrebné nasledovať terapeutické odporúčania v rámci ajurvédskej stravy (áhára) a životného štýlu (vihára) spolu s pravidelnou automasážou teplým olejom (abhyanga). Záverečnou fázou ajurvédskej starostlivosti je omladzovacia a revitalizačná terapia (rasájana), ktorá posilňuje imunitný systém a celkovú vitalitu organizmu (ódžas).
Šesť štádií ochorenia
Ak dokážeme rozpoznať jednotlivé štádiá, ktorými choroba pri svojom vzniku prechádza, bude pre nás oveľa jednoduchšie zabrániť jej prejaveniu alebo ďalšiemu rozvoju. V prvých troch fázach (hromadenie, podráždenie, rozlievanie) sa choroba ohlasuje jemnými príznakmi, ktoré si človek buď neuvedomuje, alebo im jednoducho nevenuje žiadnu pozornosť. Pokiaľ nedokážeme tieto počiatočné náznaky narušenej rovnováhy včas odhaliť a prikročiť k ich riešeniu, choroba potom postupuje do ďalších troch fáz (premiestnenie, prejavenie, narušenie), kedy dochádza už k plnému prepuknutiu choroby.
Samotné ochorenie vzniká najprv na základe nahromadenia jednotlivej dóše vata, pitta alebo kapha v určitom mieste tráviaceho systému podľa svojho sídla. Vata sa nachádza v hrubom čreve, pitta v žalúdku, tenkom čreve a pečeni, kapha v tráviacej trubici a dýchacích cestách. Následne potom dochádza k podráždeniu orgánov spojených s jednotlivými oblasťami, kde každá dóša pôsobí. V týchto prvých dvoch štádiách možno nastupujúcej chorobe ešte ľahko zabrániť úpravou stravy a užívaním vhodných bylín. Akonáhle sa dóša začne rozlievať do periférnych tkanív (plazma, krv, pokožka), vtedy postupuje do svojho tretieho štádia. Vo štvrtej fáze sa potom začne premiestňovať do vnútorných tkanív fyzického tela (svalstvo, tuk, nervy, kosti a reprodukčné tkanivo). Odtiaľ sa v piatom kroku presúva do oblastí centrálnych orgánov, kde sa prejaví a usadí (mozog, srdce, pľúca, pečeň, obličky a reprodukčné ústrojenstvo). Až do tohto štádia možno chorobu zvrátiť a zjednať v tele nápravu pomocou bylinných prípravkov. V záverečnej šiestej etape potom dochádza k závažnému ochoreniu v podobe chronického narušenia činnosti niektorých z našich životne dôležitých funkcií.
Prezrite si Dóšické terapie zamerané na reguláciu zvýšených dóš vata, pitta alebo kapha. Pre správnu voľbu je nutné poznať svoju dóšickú konštitúciu. Pokiaľ ju nepoznáte, urobte si jednoduchý dóšický test online!
Ajurvédske liečebné postupy
Obe formy terapií šamana i šódhana v sebe zahŕňajú šesť hlavných techník ajurvédskej liečby (čikitsa):
- Redukčná terapia (langhana) je určená na zníženie nadbytočnej kapha dóše, ktorá pri svojom nahromadení spôsobuje nadmernú tvorbu tuku a zvýšenie telesnej hmotnosti so všetkými ďalšími zdravotnými dôsledkami.
- Nutričná terapia (bruhmana) sa zameriava na zvýšenie kapha dóši v prípadoch narušenia vata alebo pitta dóši.
- Vysušujúca terapia (rúkšana) eliminuje zvýšenú kapha dóšu, odstraňuje z tela tuk a cholesterol, znižuje telesnú hmotnosť a podporuje chudnutie.
- Olejové terapie (snéhana) regenerujú a omladzujú pokožku, znižujú pocit napätia a stresu, prispievajú k fyzickej relaxácii a duševnému zdraviu všetkých troch dóš. Medzi najznámejšie patrí olejová masáž celého tela (abhyanga), aplikácia súvislého prúdu teplého oleja na čelo (širodhára) alebo olejová kúpeľ pokožky hlavy (širó-basti).
- Potná terapia (svédana) rozptyľuje chlad a stuhnutosť, ozdravuje dýchacie cesty, zlepšuje krvný obeh, prehrieva telesné tkanivá a pomáha odstraňovať toxíny. Aplikuje sa pri nerovnováhe vata a kapha dóše.
- Stabilizačná terapia (stambhana) znižuje vychýlenú vata a pitta dóšu, aplikuje sa pri nespavosti, nestálosti a psychickej nestabilite. Má pozitívne zvieravý účinok pri hnačke alebo silnom menštruačnom krvácaní. Redukuje prietok krvi, lymfy a ďalších telesných tekutín.
Ajurvédske zdravotné kúry
Ajurvédske zdravotné kúry sú najúčinnejšou formou ajurvédskej domácej terapie šamana, ktorú ponúkame. Tieto kúry obsahujú odporúčané kombinácie ajurvédskych prípravkov ako sú ajurvédske čaje, bylinné elixíry, ajurvédske nápoje z amalaki a ajurvédske telové oleje. Správna kombinácia týchto prípravkov zaisťuje, že majú navzájom synergické pôsobenie a pri pravidelnom užívaní v súlade s odporúčaniami, ponúkajú účinnú pomoc v riešení aj dlhodobejších zdravotných ťažkostí. Prezrite si prehľad všetkých odporúčaných zdravotných kúr pre jednotlivé ročné obdobia (jarná detoxikácia & letné omladenie organizmu & jesenné posilnenie imunity & zimná regenerácia) a zistite ako ajurvédske kúry užívať.
Klinická starostlivosť šódhana
Šódhana predstavuje náročnejší očistný a detoxikačný proces pančakarma, ktorý sa vykonáva iba pod klinickým dohľadom skúseného ajurvédskeho lekára. Hlavnou odlišnosťou týchto dvoch postupov je spôsob liečby dóšickej nerovnováhy. Domáca terapeutická starostlivosť šamana privádza mierne vychýlené dóše späť do prirodzenej rovnováhy, zatiaľ čo šódhana pod vedením lekára odstraňuje prebytočné množstvo jednotlivých dóš von z fyzického tela a predstavuje proces odstraňovania príčin v prípade rozvinutých, dlhodobejších a chronických ochorení. Je spojená predovšetkým s dôkladným telesným prečistením a celkovou detoxikáciou organizmu. Vytláča výrazne zvýšené dóše a odstraňuje nahromadené toxíny, ktoré zapríčiňujú znečistenie telesných tkanív (dhátus), cirkululačných ciest (srótámsi) a spôsobujú postupný rozvoj najrôznejších ochorení.
Hlavnou metódou je už spomínaný očistný postup nazývaný pančakarma, po ktorom dochádza k zlepšeniu telesného a duševného zdravia. Táto tradičná ajurvédska terapeutická procedúra sa skladá z piatich nasledujúcich krokov, ktoré sa odohrávajú pod dohľadom skúseného ajurvédskeho lekára:
- Zvracanie (vámana) znižuje kapha dóšu pri chronických ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest, kašli, astme, nádche, chrípke, bronchitíde a zahlienení žalúdka.
- Užívanie preháňadiel (viréčana) odstraňuje nadbytočnú pittu dóšu pri prekyslení žalúdka, počiatočných štádiách žalúdočných a dvanástnikových vredov, alergiách zažívacieho traktu, žltačke, kožných ochoreniach a vyrážkach.
- Výplach čriev (basti) sa používa na zníženie vata dóše pri neurologických poruchách v prípade ochrnutia, obrny, roztrúsenej sklerózy, zápaloch nervov, ischiasu, bolestiach chrbta a chrbtice, zápchy, obličkových kameňov, artritídy či reumatizmu.
- Nosová očista (nasya) pomáha prostredníctvom bylinných olejov uvoľňovať oblasť nosových a čelových dutín, bolesti hlavy, migrény, očné poruchy a bolesti uší.
- Púšťanie žilou (raktamókšan) znižuje pitta dóšu a uplatňuje sa predovšetkým v očiste krvi pri zväčšení pečene a sleziny, kožných ochoreniach, vyrážkach, akné a furunkuloch.