Čas na zmenu
Stres je obranný mechanizmus organizmu v krízových situáciách života. V momentoch ohrozenia vyvoláva zvýšenú produkciu hormónov, ktoré nám pomáhajú okamžite reagovať na vzniknutú situáciu pod heslom „bojuj alebo utekaj“ v súlade s našou konštitúciou. Pokiaľ nebudeme stres považovať iba za škodlivú vec, ale aj za užitočný výstražný signál, ktorý poukazuje na nutnosť vlastných zmien v našom živote, potom budeme schopní predchádzať jeho negatívnym dopadom.
Stresové faktory
Pocity stresu sú vyvolané mnohými každodennými faktormi, akými sú napríklad: hektické ráno, dopravná zápcha, agresívna jazda, konfliktné vzťahy, strach, nepríjemný nadriadený, nahromadené pracovné úlohy, časová tieseň, prepracovanie alebo syndróm vyhorenia. Ich dôsledkom sú poruchy trávenia a metabolizmu, strata telesnej hmotnosti, únava a vyčerpanosť, dysfunkcia kardiovaskulárneho, nervového a reprodukčného systému, oslabenie imunity, kŕčovitosť svalstva a stuhnutosť pohybového aparátu. Nadmerné zaťaženie stresom spôsobuje podráždenosť, ťažkú komunikáciu a pocit, že nám nikto nerozumie. Tu je sedem jednoduchých typov pre lepšie zvládanie stresu a zdravú relaxáciu:
- Spomaľte svoj neustále zaneprázdnený rytmus života.
- Venujte si viac pozornosti, naučte sa relaxovať a doprajte si výživný spánok.
- Pripravte si horúci kúpeľ.
- Starajte sa o svoju pokožku a potierajte ju sezamovým olejom.
- Regenerujte organizmus meditáciou, cvičením, športom alebo pobytom v prírode.
- Čítajte inšpirujúce knihy.
- Zdieľajte pokojné chvíle s ľuďmi, ktorí vám rozumejú.
Prečítate si viac v našom článku Stres a negatívne emócie - dôsledky a rady z pohľadu ajurvédy.
Harmónia protikladov
Podľa starodávnych ajurvédskych textov je celý vesmír a dynamika jeho stvorenia založená na neustálej interakcii protikladov. Za všetku existenciu života sa skrýva sila troch kozmických kvalít (sattva, radžas, tamas), z ktorých je odvodených dvadsať základných vlastností (gun). Tie sú rozdelené do desiatich protikladných párov (studený-horúci, statický-pohyblivý, suchý-mastný, tupý-ostrý, ťažký-ľahký, mäkký-tvrdý, hrubý-jemný, hladký-drsný, tekutý-tuhý, temný-jasný), ktoré ovplyvňujú naše pocity a myšlienky. Ich rovnováha či nevyváženosť ovplyvňuje náš celkový fyzický a duševný stav. Stresové faktory alebo situácie výrazne zvyšujú niektoré z protikladných vlastností a tým provokujú naše reakcie, ktoré následne vychyľujú našu rovnováhu z bežného stavu. Najefektívnejšou metódou znižovania stresu je vedomé odbúravanie jeho faktorov a príčin. Aj napriek tomu však sme každý deň vystavení stresom, ktoré nedokážeme ovplyvniť alebo eliminovať. Preto potrebujeme uviesť svoju psychosomatickú konštitúciu (vata, pitta, kapha) do prirodzenej rovnováhy a posilniť tak celkovú odolnosť organizmu.
Konštitučná rovnováha troch dóš
Každý človek má svoju individuálnu vrodenú kombináciu dóš. Ich trvalá nerovnováha alebo významné vychýlenie sú spôsobené nesprávnymi návykmi a stereotypmi, nezdravou stravou, chybnou kombináciou potravín, potláčaním potrieb, emocionálnou a psychickou nestabilitou, frustráciou a negatívnym myslením. Z týchto príčin vznikajú odpadové toxické látky (áma), ktoré sa ukladajú v telesných tkanivách a spôsobujú narušenie rovnováhy troch biologických energií (dóš). Pokiaľ dokážeme určiť svoju psychosomatickú konštitúciu (prakrti) a tiež rozpoznať svoju aktuálnu dóšickú nerovnováhu (vikrti), potom lepšie pochopíme, v čom tkvú naše slabiny a sklony. Vtedy môžeme efektívne pristúpiť k zmenám v stravovaní a životnom štýle, aby sme si dokázali udržať dobré zdravie, ktoré sa prejavuje striedmou chuťou do jedla, dobrým trávením, pravidelným vylučovaním, jasným hlasom, neprítomnosťou bolesti, osviežujúcim spánkom, dobrým vzhľadom, psychickou stabilitou, energiou, vytrvalosťou, nadšením, vyrovnanosťou, pokojom a súcitom.
Zistite svoju individuálnu konštitúciu vďaka jednoduchému online Dóšickému testu!