Nachádzate sa tu

Ajurvédske nutričné elixíry

Ajurvédská medicína rozlišuje sedem telesných tkanív ľudského organizmu (dhátus), ktoré sú funkčnými a stavebnými prvkami fyzického tela. Ich optimálne funkcie závisí na kvalite každodennej stravy a správnej životospráve.

V priebehu života dochádza k neustálej výžive a regenerácii siedmich telesných tkanív prostredníctvom procesu trávenia. Nutričné fáza každej z nich prebieha päť dní a odohráva sa v nasledujúcom poradí: plazma (rasa), krv (rakta), svalstvo (mams), tuk (Meda), kosti (asthe), nervový systém (madždžá), esencia reprodukčných orgánov ( Sukru / arthava). Ľudský organizmus je ako výrobná linka, ktorá spracováva suroviny prichádzajúce zvonka vo forme potravy a premieňa ich takým spôsobom, aby boli využiteľné pri výstavbe telesných tkanív a regeneráciu organizmu. Zdravie a vitalita celého organizmu preto úplne závisí na správnom trávení, zažívaní a vstrebávaní živín konzumovanej stravy, ktoré sú v konečnej fáze metabolizmu určené na regeneráciu a obnovu všetkých siedmich telesných tkanív ľudského organizmu (dhátus).

Tam, kde býva ajurvéda

Dokumentárny film na DVD

Dokumentárny film o domove najstaršieho lekárskeho systému na úpätí Himalájí odhaľujúci nadčasovosť vnútorného poznania dávnych mudrcov Indie.

Dokument vás zanesie od impozantných štítov Himalájí a každodenného života v jeho údoliach, až k posvätným chrámom v Káthmandu a kráľovským palácom v indickom Rádžasthánu. Budete sa tak môcť preniesť do bohatého lona prírody a vedomostí, ktoré formovali poznanie a kultúru indického subkontinentu.

Viac o filmu