Podstata imunity
Príčiny oslabenej imunity pochádzajú z prílišného stresu, psychickej nerovnováhy, negatívnych emócií, znečistenia organizmu, porúch látkovej premeny, nevhodnej stravy a nezdravého životného štýlu. Toto všetko zásadným spôsobom ovplyvňuje tvorbu životnej sily ódžas, ktorá je čistou podstatou kapha dóše a predstavuje najhlbší princíp imunity všetkých telesných tkanív človeka v podobe duševného a fyzického zdravia. Vzniká v priebehu dobrého trávenia a správnej asimilácie nutričných látok. Pokiaľ je sila tráviaceho ohňa (agni) nedostatočná, potom dochádza k nadmernému hromadeniu toxínov, ktoré oslabujú formovanie tejto esencie a znižujú tak odolnosť imunitného systému.
Ódžas
Ódžas je biologickou substanciou vznikajúcou v priebehu biosyntézy v každom zo siedmich telesných tkanív. Utvára základnú energetickú rezervu celého tela a zodpovedá za celkovú vitalitu, silu, odolnosť a imunitu organizmu. Zaisťuje aktívnu ochranu proti vírusom, baktériám a infekciám. Pri zníženej hladine ódžasu dochádza k bolestiam na hrudi, búšeniu srdca, dýchavičnosti, dehydratácii, úbytku svalovej hmoty, osteoporóze a onkologickým ochoreniam. Jedným z faktorov vedúcim k jeho vyčerpanosti je prílišná aktivita intímneho života, psychické vyčerpanie alebo intenzívna frustrácia. Prirodzený rozvoj ódžasu je posilňovaný meditáciou, ktorá prebieha v súčinnosti vedomého pozorovania dychu a bdelej koncentrácie na prítomnosť životnej energie v srdcovej čakre. Tento stav mentálneho pokoja bez posudzovania, vyžadovania a stresu prináša psychickú stabilitu, energizuje organizmus a prebúdza silu duše.
Viac o hlbokom princípe ľudskej imunity sa dočítate v článku Ajurvédske tajomstvo zdravej imunity - ódžas.
Tédžas
Tédžas je čistou podstatou pitta dóše a predstavuje vnútorný jas, vonkajšie vyžarovanie osobnosti a princíp biologickej inteligencie každej bunky všetkých telesných tkanív. Na vonkajšej úrovni predstavuje teplo a žiaru Slnka, na vnútornej úrovni potom horiaci plameň vnútorného svetla, tepla, trávenia, metabolizmu, bunkovej inteligencie, pohybu a dynamickej energie nášho života. Telo má teda svoju vlastnú inteligenciu a liečivú schopnosť. Vie, ako sa uzdraviť v prípade choroby a aké obranné mechanizmy spustiť v krízovej situácii. Je teda potrebné sa naučiť svojmu telu viac načúvať. Tédžas je vo svojej podstate energetickou substanciou tepelne upravenej stravy, ktorá je pre tráviaci oheň mäkšia, ľahšia a lepšie stráviteľná. Teplá voda má na trávenie očistný a detoxikačný vplyv. Studená voda vytvára toxíny a oslabuje proces trávenia. Z tohto dôvodu je získavanie troch životných esencií (ódžasu, tédžasu a prány) iba zo surovej stravy oveľa ťažšie.
Prána
Prána je čistou podstatou vata dóše a predstavuje vodcovskú životnú energiu zodpovednú za činnosť dýchacej a obehovej sústavy spolu s motorickými a zmyslovými funkciami organizmu. Je riadiacou silou vyššej mozgovej činnosti, kardiovaskulárneho systému a okysličovania telesných tkanív aj jednotlivých buniek. Dych ovplyvňuje harmonické súznenie medzi racionálnou mužskou a intuitívnou ženskou energiou v podobe zriedkavého nadychovania a vydychovania pravou (mužskou) a ľavou (ženskou) nosovou dierkou. Pravidelný a pokojný rytmus dychu je preto dôležitým nástrojom na vedomé ovládanie našich emócií i myšlienok a prehĺbenie duchovného uvedomenia.
Dóše a tri životné sily
Všetky tri substancie (prána, tédžas, ódžas) majú svoje sídlo v srdcovej čakre, ale zároveň prestupujú celým telom a mysľou. Pokiaľ vata dóša začne príliš vysušovať ódžas, dochádza k úbytku na váhe a rozvoju chronického únavového syndrómu. V prípade vysoko zvýšenej pitty dóše môže dôjsť k závažnému zvýšeniu tédžasu, ktorý doslova spáli imunitný systém. V takom prípade dochádza k rozvoju závažných autoimunitných ochorení, kedy telesné bunky začínajú vytvárať protilátky ničiace zdravé bunky, ako je to v prípade Bechtererovej alebo Crohnovej choroby, dni, reumatickej horúčky, roztrúsenej sklerózy, psoriázy, dermatitídy či Reynaudovho syndrómu. Pokiaľ dôjde k zablokovaniu toku ódžasu v dôsledku príliš nahromadenej kapha dóše, objavujú sa pocity otupelosti, tiaže v končatinách, kĺbové opuchy alebo lipómy spolu s rozvojom cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu a krvného tlaku. Môže dochádzať aj k tvorbe zeleného zákalu. K obnove a regenerácii týchto troch životných síl (ódžas, tédžas a prána) pomáha najlepšie Chyawanprash, mlieko, ghí, med, šafran, ryža, mandle, hrozienka alebo špargľa.